کوکسیدیوز در مرغ: علائم ، درمان و پیشگیری  

متأسفانه ، کوکسییدیوز قاتل رایج در بین بسیاری از انواع مختلف حیوانات است و می تواند به طور خاصی برای مرغ کشنده باشد.

خبر خوب این است که کوکسیدیوز در مرغها قابل شناسایی و درمان آن آسان است. 

 

کوکسیدیوز چیست؟

به طور خلاصه ، کوکسییدیوز یک انگل تک یاخته است که روده حیوان را آلوده می کند. این تک یاخته ها در روده خانه می سازد و به اندام آسیب می رساند ، و این باعث می شود که نتواند تغذیه ای را که مرغ های شما برای شکوفایی لازم دارند ، جذب کند.

قسمت تصادفی همه اینها این است که همه مرغها کوکسییدیوز را در درون خود حمل می کنند ، اما بعضی از پرندگان بیمار می شوند و بعضی دیگر به سادگی حامل هستند.

کوکسییدیوز اعضای گله را از طریق جفت گیری و حتی از پرندگان وحشی یا حیوانات دیگر  بیمار می کند.

با این حال ، نادر است که گونه های کوکسییدیوز بین دو گونه مختلف منتقل شوند. این ماده عمدتا به عنوان یک گونه خاص مشخص می شود. به عبارت دیگر ، بعید نیست که به دلیل کوکسیدیوز از پرندگان خود مریض شوید.

علائم و نشانه های کوکسیدیوز در گله شما

مرغها انواع مختلفی از مواد زائد را دارند ، در حقیقت چیزهای زیادی از مشاهده مرغ شما وجود دارد. با این وجود ، به خاطر سادگی ، قصد داریم به طور ویژه روی علائم کوکسیدیوز تمرکز کنیم.

خون موجود در مدفوع جوجه های شما معمولاً اولین علامت کوکسیدیوز در مرغ شما است. با این حال ، خون ممکن است بعد از تخم گذاری بزرگ تخم مرغ نیز وجود داشته باشد ، بنابراین قبل از اینکه فرض کنید این تک یاخته مرگبار است ، جعبه لانه سازی تخم هایی که کمی بزرگتر از حد معمول هستند را بررسی کنید. غالباً بر روی آنها خون نیز می گیرند.

 

گذشته از خون موجود در مدفوع ، علائم زیر را بررسی کنید:

 

  • اسهال
  • بی حالی
  • ظاهر سرد
  • کاهش سریع وزن
  • از دست دادن اشتها
  • کاهش تولید تخم مرغ

 

در حالی که این علائم ممکن است عامل سایر مشکلات باشد ، خون موجود در مدفوع یک مورد محکم برای کوکسیدیوز است.

اگر مطمئن نیستید ، همواره می توانید با یک دامپزشک مشورت کنید  ، یا از آن بخواهید که Dropsings for Coccidiosis را آزمایش کند.

کوکسییدیوز یک بیماری کشنده است. تک یاخته انگلی می تواند به دستگاه گوارش آنقدر آسیب برساند که حیوان میزبان بدون درمان زنده نماند.

و حتی مواردی که به موقع درمان می شوند ممکن است هرگز یکسان نباشند. ممکن است در آینده به دلیل آسیب روده ها تخم گذاری زیادی نداشته و در آینده بیشتر مستعد ابتلا به بیماری ها باشند.

 

درمان کوکسیدیوز

کوکسییدیوز به سرعت حرکت می کند و به محض مشاهده علائم ، مرغ شما در حال ناراحتی است و بقیه گله های شما در معرض خطر هستند.

خبر خوب این است که اگر زود گرفتار شوید و با آن برخورد تهاجمی انجام دهید ، می توانید از پخش شدن و کشتن کل گله خود جلوگیری کنید.

دامپزشک شما می تواند Amprolium را تجویز کند ، یا می توانید این کالاهای بدون نسخه را در داروخانه های دامپزشکی بیابید. به راحتی می توان آن را به آب آشامیدنی مرغ های خود اضافه کرد تا بتوانید کل گله را به یکباره درمان کنید.

 

مهم است که گله خود را از محل زندگی فعلی خود جدا کنید و با جدیت تمیز کنید.

در آب و هوای گرم ، کوکسییدیوز در ماه ها و حتی سالها در خاک و سازه ها زندگی می کند. در صورت عدم دقت عمل بهتر است محل را ضد عفونی کنید.

 

برخی از دامپزشکان پیشنهاد می کنند که گله های آلوده با Amprolium را به طور مرتب برای یک سال کامل درمان کنید تا اطمینان حاصل شود که تمام آثار تکثیری از بین رفته است ، و مجدد رخ نمی دهد.

 

جلوگیری از کوکسیدیوز در بین گله های شما

از آنجا که کوکسیدیوز از طریق مدفوع پخش می شود ، احتمالاً قبلاً حدس زده اید که می توان با استفاده از گله های خوب و بهداشت از آن جلوگیری کرد.

مثال های زیر روش های مطمئن برای جلوگیری از آلوده شدن کوکسییدیوز به گله شما و گسترش آن است.

 

1. اعضاء گله های جدید و بازگشتی را قرنطینه كنید

مرغی را که مشکوک به کوکسیدیوز است ، جدا کنید. پرندگان جدید یا بازگشتی ، پرنده های جدا شده را حداقل 30 روز از بقیه گله های خود جدا کنید.

 

2. فضای بیشتری به مرغ ها بدهید

نگه داشتن بسیاری از مرغ ها در یک منطقه کوچک می تواند وسوسه‌انگیز باشد ، به خصوص اگر قربانی ریاضی مرغ شوید ، اما واقعیت این است ، ازدحام جمعیت نه تنها راه خوبی برای شیوع کوکسیدیوز بلکه سایر بیماریهای طیور است.

هرگز گله خود را غرق نکنید … به آنها فضای کافی بدهید تا بالهای خود را دراز کرده و به آنها جای خواب بدهید.

 

3. بستر خود را تمیز نگه دارید

فضاهای مرطوب و پر از مدفوع محیطی مناسب برای رشد نه تنها کوکسییدیوز ، بلکه سایر انگلهای داخلی و خارجی هستند. بنابراین آن را تمیز نگه دارید ، 

50 واقعیت در مورد مرغ ها که نمیدانستید

 

4. از فیدرهای خود استفاده کنید

برای جلوگیری از کوکسیدیوز از فیدرها استفاده کنید  قرار دادن خوراک روی زمین منجر به مخلوط شدن با مواد آلوده به پتانسیل آلوده می شود.

غذاها را در فیدرهای تمیز و خشک نگه دارید. برای جلوگیری از وجود بیماری های باکتریایی و البته شیوع انگل ها بسیار روش کلربردی است .

 

برای انتخاب فیدر مناسب میتوانید به بخش دانخوری دیجی جوجه مراجعه کنید.

 

5- آب شیرین ، هر روز

اگر صاحب مرغ فصلی هستید ، می دانید که آب به نظر می رسد آهن ریزه و کثافت مرغ است.

اگر یک پرنده آلوده ، مذفوی  خود را به درون یک آب تمیز فرو بریزد ، به راحتی میتواند تا بقیه گله را بیمار کند.

تعویض آب هر روز  یک اقدام پیشگیرانه ساده برای سالم نگه داشتن گله شما است.

 

6.واکسینه جوجه ها

جوجه های جدید باید قرنطینه شوند برخی از جوجه کشی ها گزینه واکسینه کردن جوجه های جدید خود را قبل از حمل به شما پیشنهاد می دهند. جوجه های کودک به دلیل داشتن سیستم ایمنی جوان در ابتلا به کوکسییدیوز بسیار مستعد هستند. در نظر بگیرید که قبل از اینکه به خانه بیایند ، یک مقدار هزینه اضافی برای واکسینه کردن نوزادان جدید خود اختصاص دهید.

در حالی که واکسیناسیون نمی تواند تضمین کند که جوجه های شما با کوکسیدوز مبتلا نخواهند شد اما می تواند در پیشگیری کمک کند.

 

7. خوراک دارویی

من می دانم که شما احتمالا بخواهید تغذیه جوجه های خود را با مواد ارگانیک یا طبیعی انجام دهید ، اما یک دلیل جدی برای تهیه غذای شروع دارویی وجود دارد. جوجه های جوان سیستم ایمنی بالایی ندارند،بنابراین به راحتی در برابر بیماری ها آسیب پذیر هستند با دان مناسب و برنامه  دارویی به حمایت از سیستم ایمنی بدن آنها کمک کنید تا در برابر وکسیدیوز و همچنین سایر بیماری ها فرصت مبارزه با آنها را داشته باشند.

 

نتیجه

پیشگیری همیشه در مورد بیماری های مرغ یا انگل مهم است. بهداشت محل نگهداری در الویت است و  مطمئن باشید اگر سریع مولرذ ذکر شده را عمل کنید ، گله شما می تواند بزودی به حالت عادی برگردد.


بیشتر بخوانید:


[su_posts template=”templates/list-loop.php” posts_per_page=”10″ tax_term=”312″ order=”desc” orderby=”rand”]

 

4.6/5 - (5 امتیاز)